Konvektor, fűtőpanel, radiátor, infrapanel, hősugárzó, fűtőszőnyeg, fűtőkábel. Néhány típus, amelyek egyaránt az elektromos fűtés kategóriájába tartoznak. Ezek működése eltérhet, egyvalamiben viszont egyeznek: valahogy mindet muszáj szabályozni, vezérelni a használat során. Erre való a termosztát, amelynek szintén több változata létezik.
Mit csinál a termosztát?
A döntéshez érdemes megjegyezni, mit csinál ez az eszköz. Ha egyszerűen akarunk fogalmazni, mondhatjuk, hogy a termosztát jelet küld a fűtőtest felé, amelyben „felszólítja”, hogy induljon be, avagy hagyja abba a működését. Ez a folyamat az egyre modernebb eszközök segítségével pontosítható, részletezhető, automatizálható. A termosztátok fajtái eltérnek, az viszont biztos, hogy mindegyikből megéri a minőségi termékeket választani, ugyanis ezek tudják csak garantálni az otthon melegét minden körülmények között.
Milyen típusok léteznek?
A szobatermosztát típusai között nehéz rendet tenni, mégis megpróbáltuk röviden, érthetően összefoglalni, milyen megoldásokból lehet választani. Érdemes az energiatakarékosságot figyelembe venni a döntés előtt.
- Manuális termosztát: a hagyományos, illetve a legegyszerűbb megoldás. Az eszköz érzékelés után jelzi a hőmérséklet változását a központi fűtőrendszernek, amely felfűti a megadott értékre a helyiséget, majd pihenőre vonul. Fontos kérdés az elhelyezése, azaz olyan helyen használható hatékonyan, ahol nem zavarja sem egy fűtőtest, sem egy beszűrődő napsugár. Érdemes abba a szobába tenni, ahol a legtöbb időt töltjük. A gyakorlatban: hazaérünk, majd ha hideg van, magasabb hőfokra állítjuk az eszközt.
- Programozható termosztát: egy modern, kényelmes választás. Ezek az eszközök már programozhatóak, így többféle beállításra képesek, emellett időzíthetőek is. Mivel kialakításának köszönhetően érzékeny az eszköz, hatékonyabb, és mivel a fogyasztást is optimalizálja, energiatakarékosabb választás. Fontos, hogy a hőmérsékletet precízen tudjuk szabályozni, hiszen egyetlen Celsius-fok különbség elérése 6 százalékkal is megnövelheti a fűtésszámlát. A gyakorlatban: a reggeli indulás előtt beállítjuk, mikor induljon el a fűtés, így már melegre érünk haza.
- Wifis termosztát: a legmodernebb technológia, szabályozástechnikában ez a csúcs. A digitális változat továbbfejlesztett kialakítása, amely hatékonyságban és kényelemben is felülmúlja elődjét. Az internetes kapcsolatnak köszönhetően távoli elérést biztosít, így akkor is szabályozható az otthon hőmérséklete, ha valaki a világ másik felén tartózkodik – ehhez mindössze egy okostelefonra és egy applikációra lesz szükség. A gyakorlatban: mindegy, hogyan alakul a napunk, mikorra érünk haza, a megérkezés előtt online elindítjuk a fűtést, így nem kell bosszankodnunk a hideg szobák miatt.
Az internet használata további lehetőségeket rejt. A termosztát összeköthető hangvezérelt alkalmazásokkal, így a fotelből, egyetlen szóval irányíthatjuk az otthonunk hőmérsékletét. Ebben segítséget nyújthat például az Alexa virtuális asszisztens hangvezérlése.
Fontos: amikor kiválasztottuk, milyen elektromos fűtés lesz az otthonunkban, mindenképpen ahhoz illő vezérlőrendszert kell beszerezni. Ha valaki nem biztos a dolgában, kérje szakember segítségét!
De jól jött most ez a blogbejegyzés. Pár hete lett felújítva a padlófűtésünk és még barátkozunk a termosztáttal. A feleségemmel az Intelligens Fűtőfóliát választottuk. Nagyon precízek, pontosak és jól dolgoznak, nem mellesleg prémium kategóriás minőségű fűtőfóliával dolgoznak. Érdemes rákukkantani az oldalukra és árajánlatot kérni tőlük.
üdv, Gábor
Kedves Gábor,
Köszönjük a hozzászólást és a bizalmat! 🙂 Üdv, MOEFSZ csapata