Az Egészség Világnapján cikk-sorozatot indítunk, mert a tapasztalatok szerint az emberek többsége nincs tisztában vele, hogyan befolyásolja a fűtési mód az egészségét.
Aki allergiás vagy asztmás, az nagyon is tapasztalja, hogy a legtöbb padlófűtés kifejezetten ront a tünetein a szálló por miatt, de hogy mi minden van ebben a porban és a beltéri levegőben, azt kevesen tudják. Az sem közismert még, hogy egyetlen olyan fűtési megoldás van, amivel számukra is elérhető, sőt, kedvező hatású a padlófűtés. Ez az infrafűtés, amikor intelligens fűtőfólia segítségével lesz meleg a padló, és a technológia sajátosságai miatt nincs szálló por.
Miért kell vigyázni a beltéri levegőre?
A WHO szerint a beltéri levegő minősége rosszabb, mint a szabad téri levegőé. Ennek oka, hogy tele van a legkülönbözőbb méreganyagokkal, nem tud keveredni friss levegővel és a szennyeződések felhalmozódnak – mondja el Heiduk-Szabó Csilla epigenetikai tanácsadó a HisztaminHack nevű program tudástárának egyik videójában, amiben részletesen is kifejti, hogyan hat mindez az egészségre.
A levegő minősége előidézheti az allergiák megjelenését, egyes légúti betegségek kialakulását, de hatással van a kardiovaszkuláris betegségekre is. (Egy előző cikkünkből megtudhatjátok, mi az összefüggés az asztma és a fűtési módok között )
Kevés olyan elemi fontosságú dolog van, mint a tiszta levegő. Naponta akár 30 ezerszer is veszünk lélegzetet, és időnk 90 százalékát beltéren töltjük.
A szervezetünk oxigént kíván, de mindig belélegzünk más anyagokat is. A szennyező anyagok különböző formában fordulnak elő, a lebegő részecskéktől – mint például a háziállatok szőrétől, bőrhámjától és a füsttől kezdve – a vegyi gőzökig, amelyek az otthonunk építőanyagaiból és a beltérben található termékekből származnak, mint a bútorok, technikai cikkek, szőnyegek.
Méreganyagok a szálló porban
A toxinoknak (méreganyagoknak) két nagy fajtája van; fontos őket eltávolítani a beltéri levegőből. Az egyik fajtát a részecskék jelentik, mint a por, a füst, a penészspórák, a pollenek, a kipufogógáz maradékok, az égésgátló anyagok, a baktériumok és a vírusok. Másik csoportjuk az úgynevezett VOC-ok (Volatile Organic Compounds-ok), azaz az illékony szerves oldószerek. Ide tartozik a formaldehid, acetol, benzol, butanol, szénhidrogén, etanol, terpének, toluol és egyéb mások is. Ezek fő forrásai a farostlemez bútorok, az égésgátlóval kezelt szőnyegek, függönyök, tisztítószerek, bútorkezelő vegyszerek, falfestékek.
Minél több természetes anyaggal vesszük körbe magunkat a lakótérben, annál kevesebb lesz ez a fajta a méreganyag – hívja fel a figyelmet Heiduk-Szabó Csilla. Mindig igaz, hogy javasolt két óránként öt percet szellőztetni – szerencsére ettől nem hűl ki a lakás, főleg infrával, hiszen az nem a levegőt fűti elsősorban, hanem a helyiségben tartózkodó személyeket, és átmelegíti a bútorokat is, amik még sokáig tartják és szintén adják nekünk a meleget.
Az, hogy az infrafűtés kiküszöböli a szálló por állandó jelenlétét, már magában is hatalmas segítség lehet legtöbbünknek, de ennél sokkal több ponton javít az egészségen.
Ha te is szeretnél az otthonodba szálló por nélküli padlófűtést, kérj ajánlatot!